Wielu kierowców posiada wiedzę na temat akumulatora, czy rozrusznika. Mało kto wie czym jest alternator i jakie spełnia zadanie. Okazuje się, że jest to bardzo proste urządzenie, które opiera się na prostym mechanizmie. Dowiedz się jak zbudowany jest akumulator,
jakie zadanie spełnia i dlaczego jest on tak ważny. Opowiemy o usterkach, naprawie oraz dostępności tej części we Wrocławiu.
Czym jest alternator?
Alternator to część przymocowana do silnika. Jego zadaniem jest wytwarzanie prądu zmiennego, który nadzoruje regulator napięcia. Pierwszy alternator stworzył i opatentował Nikola Tesla w 1891 roku. Jego budowa i działanie do tej pory pozostaje takie samo, a zmianie uległy tylko drobne elementy tej części. Nadal jego rolą jest zamiana energii mechanicznej w prąd, który zasila wiele części samochodu.
Alternator – budowa
Alternator składa się z wału korbowego oraz paska wielorowkowego. Jego głównym elementem jest statyczny stojan oraz wirnik generujący pole magnetyczne i indukującego prąd. Jako że alternator wytwarza prąd zmienny, wymaga on zastosowania układu prostującego, który kontroluje napięcie.
Ile wytrzymuje alternator?
Żywotność alternatora nie jest jednoznaczna do określenia. Wszystko zależy od specyfiki auta i zaleceń producenta. Znaczenie ma również umiejscowienie tego podzespołu – zbyt nisko osadzony alternator będzie się szybciej brudził i szybciej zużywał. W niektórych samochodach alternatory są podatne na pękanie ze względu na działanie temperatury. Wytrzymałość tej części jest więc zależna od wielu czynników. Niektórzy kierowcy muszą wymieniać alternator co kilkadziesiąt tysięcy przejechanych kilometrów. Inni nie skarżą się na złe awarie tej części. Jeśli poszukujesz sprawdzonego rozwiązania, sprawdź naszą ofertę. Posiadamy części do niemal każdej marki auta.